Answer:
The power with which the soccer ball moved is 588 W .
Step-by-step explanation:
Given :
Mass of soccer ball , m = 8 kg .
Distance moved , d = 31.5 m .
Final velocity , v = 21 m/s .
Time taken , t = 3 s .
Force applied , F = 56 N .
We know , power is given by :
......( 1 )
Now , work done is given by :

Now , putting value of P and t in equation 1 .
We get :

Therefore , this is the required solution .