13.9k views
3 votes
Which rates are unit rates? Check all the apply.

12 apples: 3 baskets
9 students
1 table
87 pebbles per aquarium
10 apple slices for each child
$5 for 4 muffins

User Atlas
by
4.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

  • 9 students : 1 table
  • 87 pebbles per aquarium
  • 10 slices for each child

Explanation:

A "unit" rate is one that has a denominator of 1 unit.

12 apples : 3 baskets has a denominator of 3, so is not a unit rate. It could be made into a unit rate of 4 apples : 1 basket by dividing the numbers by 3.

Similarly, $5 for 4 muffins has a denominator of 4, so is not a unit rate. The equivalent unit rate is ($5/4) per muffin, or $1.25 per muffin.

All of the other offered choices are unit rates. (See list above.)

User Hossein Yousefpour
by
4.9k points