Answer:
- 9 students : 1 table
- 87 pebbles per aquarium
- 10 slices for each child
Explanation:
A "unit" rate is one that has a denominator of 1 unit.
12 apples : 3 baskets has a denominator of 3, so is not a unit rate. It could be made into a unit rate of 4 apples : 1 basket by dividing the numbers by 3.
Similarly, $5 for 4 muffins has a denominator of 4, so is not a unit rate. The equivalent unit rate is ($5/4) per muffin, or $1.25 per muffin.
All of the other offered choices are unit rates. (See list above.)