15.8k views
10 votes
A craft store buys 50 yards of satin ribbon for $13.50. The store

sells the ribbon by the foot. A customer can purchase 5 feet of
ribbon for $0.80. How much profit does the craft store earn if
they sell 45 yards of the ribbon and scraps the rest?

User Msbyuva
by
5.3k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$8.10 in profit

Explanation:

First convert from yards to feet. 50 yards is equal to 150 feet. To find the unit price for how much they bought it for divide $13.50 / 150 to find that they bought the satin for 9 cents a foot.

Next find how much they sold it for. To find this divide $0.80 / 5 to find that they sold the satin for 16 cents a foot.

To find the profit for 45 yards, convert 45 yards to feet which is 135 feet. Then multiply this by the unit price for sales, 135 * $0.16 to get $21.60

To find the profit subtract the amount they spent on the fabric by the amount they made.

21.60-13.50 = $8.10

User Rishav
by
5.1k points