31.9k views
0 votes
A company's Inventory balance at the end of the year was $204,200 and $218,000 at at the beginning of the year. Its Accounts Payable balance at the end of the year was $102,000 and $96,200 at the beginning of the year, and its cost of goods sold for the year was $738,000. The company's total amount of cash payments for merchandise during the year equals:

User IJeep
by
6.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$718,400

Explanation:

For computation of total amount of cash payments first we need to find out the decrease in merchandise, purchases and increases in accounts payable which is shown below:-

Decrease in merchandise = Balance at the beginning of the year - Balance at the end of the year

= $218,000 - $204,200

= $13,800

Purchases = Cost of goods sold - Decrease in merchandise

= $738,000 - $13,800

= $724,200

Increase in Accounts Payable = Accounts Payable balance at the end of the year - Accounts payable at the beginning of the year

= $102,000 - $96,200

= $5,800

Cash paid for merchandise = Purchases - Increase in Accounts Payable

= $724,200 - $5,800

= $718,400

User Maggie Pint
by
7.0k points