Answer:
836.8J
Step-by-step explanation:
Heat energy = ?
Mass = 100g
Initial temperature (T1) = 21°C
Final temperature (T2) = 23°C
Specific heat capacity of water (c) = 4.184J/g°C
To solve this question, we'll need to use the formula for calculating heat energy of a substance.
Q = mc∇t
Q = heat energy of substance
M = mass of substance
C = specific heat capacity of substance
∇t = change in temperature = T2 - T1
Q = 100 × 4.184 × (23 -21)
Q = 418.4 × 2
Q = 836.8J
The heat energy required to raise 100g of water from 21°C to 23°C is 836.8J