Answer:
37.75⁰
Explanation:
Height of the building = 18 feet (vertical height)
Height of the ladder = 25 feet (Hypotenuse)
We solve this using tan θ =
therefore θ = tan⁻¹ ()
θ (Angle of elevation) = 37.75⁰
7.8m questions
10.5m answers