Answer:
Explanation:
Mariko would make 7×10=70 dollars for working 10 hours. Kell's hourly rate can be found by dividing the money earned by the hours worked each day.
Monday Wednesday Friday
Time worked 1.5 hours 2.5 hours 4 hours
Money earned $12.60 $21.00 $33.60
Pay rate $8.40 per hour $8.40 per hour $8.40 per hour
If Kell works for 10 hours at this same rate, he will earn 8.4×10=84 dollars. So Kell will earn more money for working 10 hours.
Alternatively, we could reason proportionally without computing the unit rate. Since Mariko earned $21.00 for 2.5 hours, she will earn four times as much for working four times as long (10=4×2.5), for a total of 4×$21=$84.