215k views
4 votes
Cereal costs $3.00 for a 12 ounce box, $4.00 for a 16 ounce box, and $5.00 for a 20 ounce box. Which size cereal box has the lowest price per ounce?

User Yavanosta
by
7.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Explanation:

For this problem, you have to find out how much each cereal costs per ounce. So you must divide each price by the amount of cereal you get and compare:

$4.08/16oz=$0.255/oz

Find the unit price ($/oz) of the remaining 2 then compare. The lowest value is the best buy!

User Supawat Pusavanno
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.