65.4k views
0 votes
A package of 5 pairs of insulated socks costs ​$29.95. What is the unit price of the pairs of socks​?​

User Neeraj
by
6.5k points

2 Answers

5 votes

Answer:

5.99

Explanation:

User Vyacheslav Loginov
by
7.3k points
6 votes

Answer:

5.99 per pair

Explanation:

Take the cost of the package and divide by the number of pairs

29.95/5

5.99

Each pair costs 5.99

User TFennis
by
7.4k points