Answer: Ms. Cortes shuld buy the 32 ounce package because it costs $0.10, compared to $0.11 for the 24 ounces. So the bigger bottle costs less money per ounce.
Step-by-step explanation:price divided by weight will give you the per ounce price.
$3.29/32 = $0.10 per ounce (rounded)
$2.75/24 = $0.11 per ounce (rounded)