108k views
1 vote
6th grade math help me please with both :))

6th grade math help me please with both :))-example-1
User Hyperlogic
by
8.2k points

2 Answers

1 vote

Answer: Ms. Cortes shuld buy the 32 ounce package because it costs $0.10, compared to $0.11 for the 24 ounces. So the bigger bottle costs less money per ounce.

Step-by-step explanation:price divided by weight will give you the per ounce price.

$3.29/32 = $0.10 per ounce (rounded)

$2.75/24 = $0.11 per ounce (rounded)

User Shekhardtu
by
8.4k points
4 votes

Answer:

20wiwiiwiwjwjajsiwjjwnasjjwnwnwsjajjwjw

User Roberg
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories