108k views
1 vote
6th grade math help me please with both :))

6th grade math help me please with both :))-example-1
User Hyperlogic
by
5.1k points

2 Answers

1 vote

Answer: Ms. Cortes shuld buy the 32 ounce package because it costs $0.10, compared to $0.11 for the 24 ounces. So the bigger bottle costs less money per ounce.

Step-by-step explanation:price divided by weight will give you the per ounce price.

$3.29/32 = $0.10 per ounce (rounded)

$2.75/24 = $0.11 per ounce (rounded)

User Shekhardtu
by
5.4k points
4 votes

Answer:

20wiwiiwiwjwjajsiwjjwnasjjwnwnwsjajjwjw

User Roberg
by
5.1k points