40.5k views
5 votes
Jo is going to a college where the cost for one year is $11,000. He has a scholarship worth $5,000. He earns $200 a week at his job. How many weeks does he need to work to pay for 50% of the remaining amount?

1 Answer

5 votes

Answer:

15 Weeks

Explanation:

$11,000 - $5,000 = $6,000 This is how much he needs to pay.

$6,000 ÷ $200 = 30 This is how many weeks he needs to work to get the $6,000

The questions is asking how many weeks does he have to work to get %50, Therefore 30 x .50 = 15 which is your answer.

Hope this helps!!!

-Conrad

User AvahW
by
6.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.