83.7k views
2 votes
!!!!!!PLEASE HELP!!!!!

28 kg of bananas cost $56. How much
would 36 kg cost?

User Turushan
by
8.1k points

1 Answer

1 vote

Answer:

72 dollars

Explanation:

We can write this as a ratio

28 kg 36 kg

------------ = ---------------

56 dollars x dollars

Using cross products

28x = 56*36

Divide each side by 28

28x/28 = 56*36/28

x =72

User Joris Kinable
by
6.4k points