118k views
23 votes
Five gallons of gasoline cost \$ 22. 80$22. 80. ​
​What is the price per gallon?

User VKostenc
by
5.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$4.56

Explanation:

22.80/5 = 4.56

User Toontje
by
4.1k points