Answer:
The final speed is 9.89 m/s.
Step-by-step explanation:
Initial speed of skydiver is 0 as it was rest.
Acceleration of the skydiver is 9.8 m/s²
It accelerates for the first 5 m of their fall.
It is required to find their final speed. Let v is the final speed. It can be calculated using third equation of motion.

Here, u = 0
a = 9.8 m/s²
s = 5 m

So, the final speed is 9.89 m/s.