menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Justin bought 7 oranges at a grocery store. Justin gave the cashier $10 and received $3 in change. If the price of each orange was the same, how much did one orange cost?
asked
Jul 24, 2021
124k
views
4
votes
Justin bought 7 oranges at a grocery store. Justin gave the cashier $10 and
received $3 in change. If the price of each orange was the same, how much
did one orange cost?
Mathematics
middle-school
Johannes Heesterman
asked
by
Johannes Heesterman
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
If i'm right, it's 1 dollar since the original price for 7 oranges was 7 dollars.
Tetsuya
answered
Jul 29, 2021
by
Tetsuya
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.6m
questions
11.3m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org