This question is incomplete because it lacks the diagram of the 4 circular wheels.
Find attached to this answer the appropriate diagram
Answer:
100.5cm
Explanation:
The formula to be used in this calculation is the circumference of a circle.
The circumference of a circle can be defined as the actual length of a circle when it is stretch out(opened up) or the distance around a circle.
The formula for the circumference of a circle is given as 2πr where r = radius of the circle
Or πD where D = Diameter of the circle
In the question, we are given the diameter of the circle = 8cm
So we use the Formula
= πD
The length of the rubber track around one wheel is
= π × 8cm = 25.132741229cm
From the attached diagram, we can see we have 4 wheels.
The length of the rubber track that goes around the four wheels is calculated as
4 × 25.132741229cm = 100.53096491cm.
Approximately to one decimal place = 100.5cm
Therefore, the length of the rubber track that goes around the four wheels to one decimal place is 100.5cm