Two shops sell the same brand of baked beans but in different sizes of tin.
Calculate the price of 1 kg of baked beans for each shop.
Give your answers in pence.
Write the shop which is better value in the comment box.
Shop A
Shop B
BAKED
BEANS
BAKED
BEANS
5kg for £5.75
2kg for £2.12