71.5k views
1 vote
Joanna purchased 5 bottles of water for $4.00. What is the cost of one bottle of water?

User Zodvik
by
5.2k points

2 Answers

6 votes

Answer:

$0.80

Explanation:

4.00 divided by 5

User Bluebaron
by
5.2k points
1 vote

Answer:

0.80 cents

Explanation:

5 bottles/ $4.00 = 1 bottle/ x

4 = 5x

0.8=x

User Amado
by
5.7k points