Answer:
Probability that 24 or more of those drivers were involved in accidents is 0.15625.
Explanation:
We are given that an insurance agent research suggested that first year drivers had roughly an 13% chance of being involved in an automobile accident while driving.
The insurance agent provided insurance to 152 first year drivers last year.
Let
= sample proportion of drivers who were involved in accidents
The z score probability distribution for sample proportion is given by;
Z =
~ N(0,1)
where, p = population proportion of first year drivers involved in an automobile accident while driving = 13%
n = sample of first year drivers = 152
Now, probability that 24 or more of those drivers were involved in accidents is given by = P(
)
P(
0.16) = P(
) = P(Z
1.01) = 1 - P(Z < 1.01)
= 1 - 0.84375 = 0.15625
The above probability is calculated by looking at the value of x = 1.01 in the z table which has an area of 0.84375.
Hence, the required probability is 0.15625.