Answer:
lateral surface area is 160.14 square cm.
Total surface area is 273.16 square cm
Explanation:
Lateral surface area of cone is given by

where r is radius of cone
and l is slant height of cone.
l = 85 millimetres
we know that 10 millimetres is equal to 1 cm
Thus 85 millimetres is equal to 8.5 cm
Thus slant height(l) in cm is 8.5

we will use value of
as 3.14
Diameter of cone = 12 cm
we know that radius is equal to half of Diameter
radius of given cone = 1/2 *Diameter = 1/2 * 12 = 6 cm.
Thus lateral surface area of cone is given by

Thus, lateral surface area is 160.14 square cm.
Area of base of cone will be area of circular base
area of circle is given by

Thus area of base is given below

area of base is 113.04 square cm
Total surface area of cone is sum of area of base and lateral surface area
Total surface area = 160.14+113.04 = 273.16 square cm.