189k views
0 votes
A 3-pack of toaster pastries costs $2.97. What is the unit price?

2 Answers

3 votes

Answer:

$0.99 Each

Explanation:

$2.97/3

$0.99

User Tomlogic
by
8.2k points
3 votes

Answer: $0.99

Explanation:

Unit price-price for one item or measurement

First, we take the number 2.97 and divide it by 3 to find the unit price.

Then, add the unit measurement which is the dollar sign ($).

Finally, put it together and you’re all done!

Hope this helped!

User Xoudini
by
7.1k points

Related questions

asked Feb 7, 2024 195k views
Eraklon asked Feb 7, 2024
by Eraklon
7.4k points
1 answer
1 vote
195k views
1 answer
1 vote
35.0k views
1 answer
19 votes
186k views