Answer:
The weighted average cost per unit is = $19.76, cost of goods sold is $8,892, the ending inventory is = $10,868
Step-by-step explanation:
Solution
Given that:
Cost of goods available for sale
Units Unit Cost Total Cost
April 1 inventory 280 $17 $ 4,760
April 15 purchase 420 20 8,400
April 23 purchase 300 22 6,600
1,000 $19,760
Now,
The weighted average cost per unit = Total cost/Total available units
= 19,760/1,000
= $19.76
Thus,
The Cost of goods sold = Number of units sold x Weighted average cost per unit
= 450 x 19.76
= $8,892
The Ending inventory = Number of units in the ending inventory x Weighted average cost per unit
= 550 x 19.76
= $10,868
Complete question: Cheyenne Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 450 units, the following information is available:
Units Unit Cost Total Cost
April 1 inventory 280 $17 $ 4,760
April 15 purchase 420 20 8,400
April 23 purchase 300 22 6,600
1,000 $19,760
(1) Calculate weighted average cost per unit
(2) Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the average-cost method