148k views
0 votes
Danielle earns an 8.2% on commission on everything she sells at the store. She also earns a base salary of $500 per week. How much did she earn last week if she sold $5,600 worth of merchandise that week?

1 Answer

2 votes

Answer:

She earned $959.2 last week.

Explanation:

This question can be solved using a rule of three.

Base:

$500.

On commissions:

She earns 8.2% on commissions.

She sold $5,600, which is 100% = 1. How much is 8.2% = 0.082?

x - 0.082

5600 - 1

x = 5600*0.082 = 459.2.

She earns $459.2 on commissions.

Total:

500 + 459.2 = $959.2

She earned $959.2 last week.

User Jason John
by
7.2k points