Answer:
Additional annual cost $156.60
Step-by-step explanation:
Additional annual cost of inventory is the difference between the annual cost of the Economic Order Quantity and the current order quantity of 1000
The Economic Order Quantity (EOQ) is the order quantity that minimizes the balance of holding cost and ordering cost. At the EOQ, the holding cost is exactly the same as the ordering cost.
It is calculated as follows:
EOQ = √(2× Co D)/Ch)
EOQ =√ (2×30× 890 × 12)/(50%× 3.70)= 588.53 units
Annual Inventory cost of EOQ
Ordering cost= (890× 12/ 588.53) × 30=544.3987509
Carrying cost = 588.53/ 2 × 3.70 × 50% = 544.3987509
Annual Inventory cost = 544.39 + 544.39 = $1,088.79
Annual inventory cost of current order size
Ordering cost= (890× 12/1000) × 30= 320.4
Carrying cost = 1000/ 2 × 3.70 × 50% = 925
Annual inventory cost =320.4 + 925 = $1,245.4
Additional annual cost=$1,245.4 - $1,088.79= $156.60
Additional annual cost $156.60