181k views
5 votes
A cone has a volume of 2560π cm cubed and a heigh of 30 cm.

a) Find the radius of the cone.

b) Find the slant height of the cone.

c) Find the LA of the cone.

User Farna
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

r = 16 cm

g = 34 cm

LA = 1708.16 cm^2

Explanation:

We have that for the cone, the formula is as follows:

v = pi / 3 * r ^ 2 * h

the first thing they ask is to calculate the radius, therefore we solve for r

r ^ 2 = 3 * v / (pi * h)

replacing the volume and height, it remains:

r ^ 2 = 3 * 2560 * pi / (pi * 30)

r ^ 2 = 3 * 2560/30 = 256

r = 16

Now, to calculate the slant height, that is to say g, we can calculate it knowing the height and the radius:

g ^ 2 = r ^ 2 + h ^ 2

g ^ 2 = 16 ^ 2 + 30 ^ 2

g ^ 2 = 1156

g = 34

The lateral area of the cone is given by the following equation:

LA = pi * r * g

replacing

LA = 3.14 * 16 * 34

LA = 1708.16 cm ^ 2

the lateral area is 1708.16 cm ^ 2

User Kivikall
by
6.7k points