26.8k views
12 votes
The force acting on a body of mass 200 g is equal to 0. Determine the velocity of the body 3 seconds after the start of the observation, if at the initial moment of the observation its velocity is 5 m / s?​

User Ajeesh M
by
7.2k points

1 Answer

8 votes

Answer:

  • 5 m/s

Step-by-step explanation:

Formula (Force)

  • F = ma
  • But, a = v - u / t [First Equation of Motion]
  • F = m (v - u / t)

We have the values of :

  • F = 0
  • m = 200 g = 0.2 kg
  • t = 3 s
  • u = 5 m/s

Substitution

  • 0 = 0.2 (v - 5 / 3)
  • v - 5 / 3 = 0
  • v - 5 = 0
  • v = 5 m/s
User Vikas Jadhav
by
6.7k points