Answer:
$4.32
Explanation:
Make a proportion using this setup:
pounds/cost=pounds/cost
A 50 pound bag costs $27, and a 8 pound bag costs $x
50 lb/$27=8 lb/$x
50/27=8/x
Cross multiply
50*x=27*8
50x=216
We want to find what a 8 pound bag, will cost (x). To do this, we need to get x by itself.
Since x and 50 are being multiplied, divide both sides by 50
50x/50=216/50
x=216/50
x=4.32
A 8 pound bag of flour will cost $4.32