menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Question 2) A 7-pack of scented candles costs $6.51. What is the unit price? $45.57 $0.93 $1.07 $0.49
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Question 2) A 7-pack of scented candles costs $6.51. What is the unit price? $45.57 $0.93 $1.07 $0.49
asked
Oct 17, 2021
82.7k
views
2
votes
Question 2) A 7-pack of scented candles costs $6.51. What is the unit price?
$45.57
$0.93
$1.07
$0.49
Mathematics
college
Iamsuman
asked
by
Iamsuman
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Answer:
$0.93
Explanation:
6.51 / 7 = 0.93
GavinH
answered
Oct 21, 2021
by
GavinH
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 3, 2024
176k
views
A 6-pack of scented candles costs $1.52. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Pmarflee
asked
Jan 3, 2024
by
Pmarflee
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
176k
views
asked
Feb 15, 2016
102k
views
Jasmine has 8 packs of candle wax to make scented candles. Each pack contains 14 ounces of wax. Jasmine uses 7 ounces of wax to make o e candle. How many candles can she make?
Tomascharad
asked
Feb 15, 2016
by
Tomascharad
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
102k
views
asked
Oct 1, 2017
148k
views
Jasmine has 8 packs of candle wax to make scented candles. Each pack contains 14 ounces of wax. Jasmine uses 7 ounces of wax to make one candle. How many candles can she make?
Naya
asked
Oct 1, 2017
by
Naya
8.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
148k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org