210k views
0 votes
Mark is comparing prices of different brands before he goes shopping. Who has the best deal on ice cream​? ​ ​Brand Size & Price​ ​Turkey Hill ​ $4.50 for 30 ounces ​Breyers ​ $15.36 for 128 ounces ​Ben & Jerrys ​ $2.88 for 16 ounces

1 Answer

2 votes

Answer:

Breyers is the correct answer

Step-by-step explanation:

$4.50/30 oz = .15

$15.36/128 oz = .12

$2.88/16 oz = .18

User Batrickparry
by
6.0k points