Answer:
Regent Corp.
a) Direct Materials Price Variance:
Standard material price = $14 per pound
Actual material price = Total costs/Quantity used = $142,820/10,080 = $14.16865 per pound
(Price Variance = Actual price minus Standard price) x actual quantity
= ($14.16865 - $14) x 10,080
= $1,700 Unfavorable
b) Direct materials quantity variance = (actual quantity - standard quantity for actual production) x standard price = 10,080 - 9,425 x $14
= $9,170 Unfavorable
Step-by-step explanation:
a) Direct Materials Price Variance is the difference between the actual amount spent on direct materials during a given period and the amount that would have been spent had the materials been acquired at standard price.
b) Direct Materials Quantity Variance is the difference between the actual quantity used and the standard quantity. The figure obtained is then multiplied by the standard price to obtain the dollar value.
c) The addition of Direct Materials Price Variance and Direct Materials Quantity Variance gives the Direct Materials Cost Variance, which is the total variance incurred for direct materials.