39.1k views
2 votes
Annie paid $7.98 for a six-pack of bottled iced tea. What is the unit price for the iced tea.

1 Answer

4 votes

Answer:

1.33

Explanation:

7.98 divided by 6 = 1.33

6 goes into 7 once then 7-6= 1 bring down the 9. 6 goes in 19 3 times 19-18=1 bring the 8 down then 6 goes into 18 3 times.

User Julien May
by
6.0k points