153k views
3 votes
PLEASE HELP TY
show all work

PLEASE HELP TY show all work-example-1
User RichG
by
7.4k points

1 Answer

7 votes

Answer:

36 cm

Explanation:


V= (4)/(3) \pi r^(3)


3V= 4\pi r^(3)


r^(3)=(3V)/(4\pi )


r= 3\sqrt{(3V)/(4\pi ) }


r=3\sqrt{(3* 24429 cm^(3) )/(4\pi ) }

r=18 cm

diameter= d= 2r

d= 2(18cm)= 36 cm

User Berbatov
by
6.7k points