94.5k views
4 votes
The cost of 24 bottles of water is $6. How much does it cost for 10 bottles of water?

1 Answer

4 votes

Find the unit rate: 24 water bottles ÷ 6 dollars total = $0.25 a water bottle

Next, take the rate per water bottle and multiply it by ten: $0.25 a water bottle x 10 bottles of water = $2.50 total

So, this gives you your final answer. Ten bottles of water cost you $2.50!

User Ari M
by
4.9k points