168k views
5 votes
A 6-pack of dish towels costs $21.42. What is the unit price?

User Nerxis
by
6.8k points

2 Answers

1 vote

Answer:

3.57

Explanation:

User Chetan Paliwal
by
7.1k points
3 votes

Answer:

$3.57 for each towel

Explanation:

It is $21.42 for a 6-pack of towels, so take $21.42 and divide it by 6. Therefore, you will get $3.57 for each towel. I hope this helps! Stay safe and have a wonderful day! Peace! ✌

User Sofie
by
7.1k points