168k views
5 votes
A 6-pack of dish towels costs $21.42. What is the unit price?

User Nerxis
by
7.5k points

2 Answers

1 vote

Answer:

3.57

Explanation:

User Chetan Paliwal
by
8.0k points
3 votes

Answer:

$3.57 for each towel

Explanation:

It is $21.42 for a 6-pack of towels, so take $21.42 and divide it by 6. Therefore, you will get $3.57 for each towel. I hope this helps! Stay safe and have a wonderful day! Peace! ✌

User Sofie
by
7.7k points

Related questions

2 answers
2 votes
71.1k views
asked Jul 13, 2023 125k views
Noctua asked Jul 13, 2023
by Noctua
8.2k points
2 answers
8 votes
125k views