Answer:
7.68 s
Explanation:
The vertical motion formula is:
Where:
h(t): is the final height = 0
h(0): is the height of the cliff = 104 foot
v(0): is the initial velocity = 110 ft/s
g: is the gravity = 9.8 m/s² = 32.15 ft/s²
Hence, from the vertical motion formula we can find the time that will take the rocket to hit the ground:

We have two solutions:
t₁= -0.84 s
t₂ = 7.68 s
We will take the positive value, thus the time that will take the rocket to hit the ground is 7.68 s.
I hope it helps you!