15.1k views
1 vote
A store sells a 114 pound package of turkey for $9.


​What is the unit price of the turkey in the package?

2 Answers

4 votes

Answer:

Each pound of turkey in the package cost 7.20 dollars.

Explanation:

If you wanted a explanation then comment

User Sirish Renukumar
by
4.6k points
4 votes

Answer:

$7.20

Explanation:

The first step is to convert 1 1/4 to decimal form. 1/4=0.25, which when added to the 1 gives a total weight of 1.25 pounds. Dividing this by the price to find the unit price, you get 9/1.25=$7.20 per pound of turkey. Hope this helps!

User Vishal Kumar
by
5.0k points