31.0k views
5 votes
A store sells a 1 1/4 pound package of turkey for $9.


​What is the unit price of the turkey in the package?

2 Answers

6 votes

Unit price is the price when something is $1, so what you need to do is 9/1.25. The answer is $7.20, so that is the unit rate. I hope this helps.

User Sjdenny
by
8.9k points
4 votes

Answer:

$7.20

Explanation:

The first step is to convert 1 1/4 to decimal form. 1/4=0.25, which when added to the 1 gives a total weight of 1.25 pounds. Dividing this by the price to find the unit price, you get 9/1.25=$7.20 per pound of turkey. Hope this helps!

User RudeDude
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories