190k views
2 votes
Someone help me!!!

toilet roll comes in packs of 4 and 9
The 4 pack is priced at £2.04
The 9 pack is priced at £4.68
By calculating the price per roll, determine which pack is better pack.
Show your working.

2 Answers

2 votes

I think the 9pack is better

I hope it was helpful to you

User His Royal Redness
by
4.3k points
6 votes

Answer:

4 pack priced at £2.04 is the better pack

Explanation:

2.04/4=£0.51 per roll

4.68/9=£0.52 per roll

User Frenchie
by
5.2k points