84.3k views
4 votes
A certain shampoo is available in two sizes. A 23.7-ounce bottle costs $4.97 . A 33.8 -ounce bottle costs $7.48 . Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.

Unit price for the 23.7 Price per ounce
33.8 Price per ounce

User Sigrist
by
5.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

23.7 ounce = 20 cents per ounce

33.8 ounce = 22 cents per ounce

The 23.7 ounce bottle is a better deal because it is only 20 cents per ounce, rather than 22 cents per ounce.

User APalmer
by
4.7k points