181k views
1 vote
Peyton pays $39.90 for 3.8 pounds of trail mix. What is the price per pound of trail mix?

User ComSubVie
by
6.2k points

1 Answer

5 votes
You divide $39.90 by 3.8 and get $10.50 per pound.
User GabrielVa
by
5.2k points