menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Peyton pays $39.90 for 3.8 pounds of trail mix. What is the price per pound of trail mix?
asked
Feb 28, 2021
181k
views
1
vote
Peyton pays $39.90 for 3.8 pounds of trail mix. What is the price per pound of trail mix?
Mathematics
high-school
ComSubVie
asked
by
ComSubVie
6.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
You divide $39.90 by 3.8 and get $10.50 per pound.
GabrielVa
answered
Mar 5, 2021
by
GabrielVa
5.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.8m
questions
7.6m
answers
Other Questions
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Find the quotient of 3,078 ÷ 27. A) 104 B) 109 C) 114 D) 119
Can someone help me with 5??? ASAP?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org