Answer:
C = 36 pi or approximately 113.04
Explanation:
The circumference of a circle is given by
C = 2*pi*r
C = 2*pi*18
C = 36 pi
We can approximate pi by 3.14
C = 36*3.14
C =113.04
7.8m questions
10.4m answers