Greg bought 4 notebooks for $6.40.
Part A
Which equation can be used to determine the price, p, in dollars, of
1 notebook?
Part B
What is the price, in dollars, of 1 notebook?
Enter your answer in the box.
A. p/4 = 6.40
B. p/6.40 = 4
C. 4p = 6.40
D. 6.40p = 4