41.9k views
3 votes
Q2) Find the unit cost for the following items.

a) 200 mL cream for $2.99 ($ per mL)
b) 450 g packet of chips for $3.8 ( $ per g)

User Duffydake
by
4.9k points

1 Answer

3 votes

Unit cost = total price / total amount.

A) 2.99 / 200 = $0.01495 per ml

B) 3.80 / 450 = $0.00844 per g

Round the answers as needed.

User Renda
by
4.2k points