207k views
5 votes
.Shanice and Micaela are selling cheesecakes for a school fundraiser. Customers can buy pecan

cheesecakes and strawberry cheesecakes. Shanice sold 13 pecan cheesecakes and 7 strawberry
cheesecakes for a total of $276. Micaela sold 13 pecan cheesecakes and 8 strawberry
cheesecakes for a total of $295. What is the cost each of one pecan cheesecake and one
strawberry cheesecake?​

1 Answer

5 votes

Answer:

Pecan cheesecake = $11

Strawberry cheesecake= $19

Explanation:

To solve this, we will need to set up a system of equations:

Let's call "Pecan cheesecakes" 'x', and

"Strawberry cheesecakes" 'y'.

We can set up the equations once we have our variables:

276= 13x + 7y

295 = 13x +8y

We will need to subtract these equations from each other to get rid of the 'x' variable. This gives us:

295 = 13x+ 8y

-

276 = 13x+ 7y

19 = y

Therefore, Strawberry cheesecakes cost $19. Plug this into an equation to get the value of 'x':

276= 13x + 7(19)

276 = 13x + 133

143 = 13x

x= $11.

Therefore, Pecan cheesecakes cost $11.

User Adrodoc
by
5.8k points