153k views
1 vote
What is the concentration of a solution in which 10.0 g of AgNO, is dissolved in 450 mL of solution?

M

User Ltebean
by
7.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

M=0.15

Step-by-step explanation:

138 g AgNO -> 1 mol AgNO

10 g AgNO -> x

x= (10 g AgNO * 1 mol AgNO)/138 g x=0.07 mol AgNO

450 mL=0.45 L

M= mol solute/L solution

M= 0.07 mol AgNO/0.45L

M=0.15

User Pablo Oliva
by
6.9k points