Answer:
T = 2.82 seconds.
The frequency

Amplitude A = 25.5 cm
The maximum speed of the glider is

Step-by-step explanation:
Given that:
the time taken for 11 oscillations is 31 seconds ;
SO, the time taken for one oscillation is :

T = 2.82 seconds.
The formula for calculating frequency can be expressed as :



The amplitude is determined by using the formula:

The limits that the spring makes the oscillations are from 10 cm to 61 cm.
The distance of the glider is, d = (61 - 10 )cm = 51 cm
Replacing 51 for d in the above equation

A = 25.5 cm
The maximum speed of the glider is:

where ;





