Answer:
Step-by-step explanation:
Total mole of gases = 7.8 + 2.1 + .09 + .01 = 10
the partial pressures of the gases in a mixture
= mole fraction x Total pressure
mole fraction = mole of a gas in the mixture / total mole
partial pressure of Ng =

= 79.014 kPa
partial pressure of O =

= 21.273 kPa .
partial pressure of Ar =

= .9117 kPa .
partial pressure of Co =

= .1013 k Pa .