222k views
5 votes
Paula runs a bakery. She estimates that her weekly cost of rent and electricity is $250. The ingredients to bake one cake cost $4. Write an equation represents the total cost to paula's bakery per week, y, if x number of cakes are made.

User Anytoe
by
5.7k points

1 Answer

5 votes
y+(X x 4)= 250.

Am not sure of this answer thou.
User Uko
by
6.3k points