220k views
4 votes
In its first month of operations, Literacy for the Illiterate opened a new bookstore and bought merchandise in the following order: (1) 150 units at $7 on January 1, (2) 590 units at $8 on January 8, and (3) 890 units at $10 on January 29. M7-12 Calculating Cost of Goods Available for Sale, Cost of Goods Sold, and Ending Inventory under Periodic LIFO [LO 7-3] Assume 1,110 units are on hand at the end of the month, calculate the cost of goods available for sale, ending inventory, and cost of goods sold under the LIFO. Assume a periodic inventory system is used. (Round "Cost per Unit" to 2 decimal places.

User Vikings
by
6.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Goods available for sale = $14,670

Ending inventory = $9,470

Cost of goods sold = $5,200

Step-by-step explanation:

As per the data given in the question,

Total units purchased = 150 + 590 + 890 = 1,630

Ending inventory = 1,110

Sales units = 1,630 units - 1,110 units = 520 units

Goods available for sale = 150 × $7 + 590 × $8 + 890 × $10

= $14,670

Ending inventory = 150 × $7 + 590 × $8 + 370 × $10

= $9,470

Cost of goods sold = $14,670 - $9,470

= $5,200

User Carlos Quintanilla
by
5.5k points