46.1k views
4 votes
The standards for product V28 call for 8.2 pounds of a raw material that costs $19.00 per pound. Last month, 2,100 pounds of the raw material were purchased for $39,480. The actual output of the month was 230 units of product V28. A total of 2,000 pounds of the raw material were used to produce this output.The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.Required:a. What is the materials price variance for the month

User Gold Pearl
by
8.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$420 favorable

Step-by-step explanation:

The computation of the material price variance is shown below:

Material price variance = Actual quantity × (Actual price - standard price)

= 2,100 pounds × ($39,480 ÷ 2,100 pounds - $19)

= 2,100 pounds × ($18.8 - $19)

= 2,100 pounds × $0.20

= $420 favorable

Since the standard price is greater than the actual price so it would lead to favorable variance

User James Dean
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories